KRIMIONLINE, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI VIDEA, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Za požár bytu, při kterém zemřel důchodce, si žhář odsedí 11 let

Na 11 let do vězení se zvýšenou ostrahou poslal Krajský soud v Ostravě jednatřicetiletého Tomáše Macka z Havířova. Přitom nechtěl nic jiného než pomstít syna, kterého mělo ve školce šikanovat jiné dítě. Polil proto ředidlem rohožku před bytem, ve kterém dítě bydlelo s matkou a dědečkem, a zapálil ji. Při požáru se přiotrávil jednašedesátiletý důchodce, který dva měsíce po incidentu na následky otravy oxidem uhelnatým zemřel.


Rozsudek není pravomocný, státní zástupce Michal Król se sice vzdal práva na odvolání, jenže obžalovaný si lhůtu ponechal. Macek před soudem nevypovídal. Soudce Igor Krajdl proto přečetl, co vypověděl před vyšetřovateli. „Malý pořád chodil s brekem domů, že mu ten kluk ubližuje. Už ani do školky nechtěl chodit,“ citoval soudce.

Muž policistům přiznal, že chtěl rodině malého agresora něco provést. Věděl, že klučík bydlí v sousedství jeho matky.

Osudné noci šel do garáže a nalil si do PET lahve ředidlo, kterým prý chtěl rohožku pouze polít. Měl za to, že chemikálie ji rozežere. „Zdálo se mi ale, že se rohožce nic nestalo. Tak jsem ji zapálil. Zprvu to hořelo slabě, pak se to rozhořelo,“ popsal při výslechu Macek. To, že takřka celý byt zničil požár a že důchodce na následky otravy oxidem uhelnatým zemřel, se žhář prý dozvěděl z internetu. „Trápilo mě to, je mi to líto,“ přiznal vyšetřovatelům.

Musí zaplatit odškodné

K výši trestu přispěl mimo jiné fakt, že Macek založil požár kolem druhé hodiny v noci. Podle soudce Krajdla totiž právě mezi 2. a 4. hodinou mají lidé nejtvrdší spánek, jejich orientace je horší a nejhůře se budí.

Podle rozsudku má žhář zaplatit poškozené rodině na bolestném a zdravotní pojišťovně více než 1,4 miliónu korun. „Lituji, že se to stalo, neměl jsem to tak řešit,“ kál se Macek po vynesení rozsudku a dodal, že vybral nejhorší možné řešení. „Nechtěl jsem nikoho ohrozit, vždyť tam bydlí má matka. Budu se snažit poškozené rodině pomoci,“ slíbil.

Útok se odehrál v noci 18. května 2012 v jednom z domů v ulici 17. listopadu v Havířově-Podlesí. V domě v době požáru bylo 22 lidí, šest z nich muselo do nemocnice k ošetření. Policisté od počátku vyšetřování předpokládali, že požár někdo založil úmyslně. Prošetřovali sousedské neshody i to, zda si pachatel nespletl byt. Stopy je nakonec přivedly k Mackovi, jehož matka v inkriminovaném domě bydlela.


(Zdroj: Krimi Zprávy Havířov)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH

Nenalezen žádný záznam

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi online

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín